İzleyipbatanna

20 Aralık 2009 Pazar

Çılbırlı Gaavaltı

Hu ücgünlüg dünya hayatında bi öti başa bi bu başa gübürüm allah goşuşdumamız, possmodeen bi gaçış mı, yoosam gaybeddiğimiz benliglemizi mi areverib duruz o gıdarı belli deel. Öle ki zabaleyin, garıla goculanla gocula garılanla, barıba, hölü biyo başbaşe verib güzee bi gaavaltı bilene edimebduru.‘Du azcıg biyo molu ve’ deeb durusanız bu gaavaltı tam size göre. Aslı va ya, beni göre, bu gaavaltının geeçek hedef gitlesine adamla oluştumagda. ‘Güze garımı hölü biyo şaşııdam, zabeleyin mıtfağa girivediğine gözleni gavıştıram’ deye sölenibduru da ilemme bunu nahal edcene bilmeyenle okuvesin de uyguluugosun.
Öncü gaavaltı masısında nile nile olcek hem sayam hem de anlıdam. Potıgal suyu; masıda mudlıga osuun. Çay ilazım deel, demlemen. Goyun peeniri ;bölü bi gavaltıya öncüden gara verib hazılıg edmelisiniz. Misal goyun peenirini iyi bilibduru bi köve varıb alıb getimelisiniz. Sonu gari, gavaltı sırasında goyun peenirinden yiiken bi yolunu bulub ‘bu peeniri de falança köve gidib alıvedidim,öncüden dolabın bi yerine godudum, eyki gömemişin’ deeceniz ki, ‘bi gavaltı için dee oları mı giddiydin üle’ deyivecek göze garınız. Siz de hemen gari: ’bi gavaltı için deyili hayatım senin damag dadın için’ deeverib oleyi gobacanız. Böbe; böbeleri gullenmecez, sadece masıya gocez, gocuman bi iki dene böbe masıda çok ‘hard’ duruveriyo, insan yimisi de iştıhaı gubarıyo.Tomiti ;hindi modu olan fındıg gadarı tomitile va ya onladan yakayıb böbelen yanına goyceniz.Çiçek balı dı, tahanı dı, üstünde zeetinyaa gezdirilmiş süzme yoğudu du, ilimonlu gırma zeetini di onlan hepiciği öncüden deeşirilcek,avuç içi gada güçük tabıklara gatılıb ölee goncek masaya. Yanlışlıla bu saydıglamı dolabınızda va da siz onları öle oldu gibi goyasanız bütün emegleniz boşu gide. Üstünde cavırca yazıla, moderin fotırafla olan irenkli tabagla, gaseele gullanın.Bunları göz alıcek şekilde masaya istif eddikten sonu, hemen ana yememizi yapmaya başlıcez.
Önlüğünüzü keyinin.Dööd çoba gaşığı süzmü yoğudun içine bi badag ılıg su gatıb eyice cıvıdın. Nomalinde bu cıvıg yoğudun içine samısak gonulu ilemme ben samısağı sevmedim için bi değişiklik yapıverem dedim ve dere otu gomaa gara veedim.Çok güze oluvedi.Siz de ölü yapın, hazırlayın o bikenada dusun. Daha sonu, fazlı çuku olmayan bir tencirede su gaynadın, suyun göbe delinib tencirede galgımaa başlıdıında yavışça yımıtaları suyun içine gırın, biraz duz sepeleyin. Su galgımıdan sakın yımıtaları gırmayın yoosa tencireye yapışıla. Damag dadınıza göre ayarlayıb yımıtaları bişirin. Beni galısa az bişirin, eyice bişidiğinizde bu yimek gavaltılıg deel beyaz şarabılan göze giden bir meze oluveriyo. Neyse, yımıtaları tencireden alıp fazlı çuku olmıyan bi tabağ goyun. Üstüne az önce hazırlevediniz dere otlu yoğudumuzdan yumıtaları tamamen gaplımıcek gibi dökün. Dığanda azcıg seğyağı eridib, gıımızı toz böbelen çevirib üstünde gezdirin.(Yalnız illi benim garım bunu zaabaleyin yiyimez,ben bunu meze edcem deyosanız, ozuman seğyağı gullanman, yımıtaları, yoğudu soğudun, üsdünde zeetinyağı gezdirin).Garaböbe sepeleyin. En üstüne bi dutam yaş nane. İşdi bu gada.Afiyet olsun.
Son söz; masıda kesinligle çicek osuun, bizim memlikette maşşallah dööd mevsim goleyce bulunu.

4 yorum:

asıman dedi ki...

üleeee devriş olan beg gadın yazmışın sen gine. elini saalık. bizim olaada öngüne çilbir deniyo. yalınız ben sarımsaksız yimen öngüne emme deriotu da göze olubili.

eski derviş dedi ki...

teşeggülee hocam, sizi layıg olmaa çalışıb durum.
anam gadın bene parı günlenee götüüdünde eyiki garılan naflana gulag gabaatmışım,hindi ilazım oldula.

cırma'lı bisi dedi ki...

sen di rahmedlig üsen rahmi gibi edmişing yalım bizim oolan.O du gari garılan içindi böyümüş de biliyo mung ,müsafi geldiinde dolabın içini girigoyaamış da garılan dedi'lene kıkıreye kıkıreye not alıkdurumuş.sonurtdan dı eyi bi romancı oomuş saaten.(gözleming faydesi dee mi?)ben di beyendim yazdı'laana.bilmeediim nafla da va hem.eyi oomuş elini saalık...

Adsız dedi ki...

Merhaba

yaziniz alintilanmistir!

basarilarinizin devamini dilerim...